Testpunkta attīstība

TESTPUNKTAM 6 GADI

Kopš 2014.gada 5. martā biedrības ,,Baltijas HIV asociācija” Testpunkts vēra savas durvis pirmajiem apmeklētājiem Stabu ielā, kur radām mājvietu biedrības ,,Mozaīka” telpās, pēdējā gada laikā tā popularitāte ir augusi dubultā, par ko liecina lielais apmeklētāju skaits ik gadu.

Kopš 2019.gada novembra Testpunkts paplašinājis testēšanas dienas un vietu, testējot ne tikai Stabu ielā, bet arī Merķeļa ielā 11 – pašā Rīgas centrā. Šobrīd strādājam četras reizes nedēļā: otrdienās Stabu ielā biedrības ,,Mozaīka” telpās un pirmdienās, trešdienās, ceturtdienās jaunajās telpās Merķeļa ielā 11. Sīkāk šeit.

Atskatoties uz aizgājušo, 2019. gadu, secinām, ka Testpunkts notestējis 1358 cilvēku, kas ir divas reizes vairāk kā iepriekšējā gadā. No tiem 856 bijušas sievietes un 604 vīrieši. 60% no apmeklētājiem ir vecumā līdz 30 gadiem. Un 53% no apmeklētājiem HIV testu veikuši pirmo reizi.

Testpunkta komanda 2019.gadā veiksmīgi piedalījusies dažādās izbraukuma testēšanās: sadarbībā ar LAMSA Rīgas Stradiņa Universtitātē 14.februārī Valentīna dienā, muzeju naktī, festivālā LAMPA Cēsīs, Centrālajā stacijā un dažādos cietumos. Izbraukuma testēšanā esam notestējuši 69% no apmeklētājiem.

2019.gadā esam uzsākuši projektu sadarbībā ar ASV vēstniecību.

Testpunkts svin 5.gadadienu

Kopš 2014.gada 5. martā biedrības ,,Baltijas HIV asociācija” Testpunkts vēra savas durvis pirmajiem apmeklētājiem Stabu ielā, kur radām mājvietu biedrības ,,Mozaīka” telpās, piecu gadu laikā tā popularitāte ir augusi, par ko liecina arvien lielāks apmeklētāju skaits ik gadu. Atskatoties uz aizgājušo, 2018. gadu, secinām, ka Testpunkts ir veicis izmeklējumus un sniedzis konsultācijas 727 apmeklētājiem (salīdzinājumam – pirmajā darbības gadā – 180 apmeklētājiem), vienlīdz abu dzimumu pārstāvjiem, dažkārt pat veselām ģimenēm. Saņemam patiesi labas atsauksmes, kas liecina par darbinieku profesionalitāti un mūsu darba nepieciešamību! Pērn lielākoties Testpunkta apmeklētāji veikuši testu pirmo reizi mūžā, bet 12.54% to darīja atkārtoti. 

Testpunkta komanda ir turpinājusi veiksmīgu sadarbību ar klubu “Golden”, kā arī, Testpunkts aktīvi ir piedalījies Slimību Profilakses un Kontroles centra organizētajās testēšanas aktivitātēs Hepatītu nedēļas un HIV nedēļas ietvaros Centrāltirgū un bārā “Ezītis Miglā”. Valentīndienā – 14. februārī testus varēja veikt Rīgas Stradiņa Universitātē, martā Testpunkts viesojās Anglikāņu baznīcas zupas virtuvē, jūnijā Testpunkta komanda aktīvi iesaistījās ar testēšanu “Baltic Pride” laikā. Vairāk kā puse- 52.54% testu tika veikti ārpus Testpunkta telpām, kopumā veicot vairāk kā 2150 ātros testus HIV, hepatītu B un C, kā arī sifilisa noteikšanai. Kā vienu no 2018.gada nozīmīgākajiem notikumiem, jāmin Testpunkta piedalīšanos Pasaules Veselības Organizācijas (PVO) pētījumā par jauna eksprestesta veida lietderību HIV/sifilisa vienlaicīgai noteikšanai, par ko arī saņēmām atzinību no PVO pārstāvjiem. 1. decembrī Pasaules AIDS dienā biedrības ,,AGIHAS” rīkotajā labdarības koncertā pateicības rakstus par nozīmīgu ieguldījumu HIV infekcijas gadījumu samazināšanai Latvijā saņēma divi biedrības ,,Baltijas HIV” pārstāvji –  I. Upmace un I. Bulmistre.

Testpunktam 4.gads!

2018. gada 5. martā biedrības “Baltijas HIV asociācijas” Testpunkts svinēja savu 4. pastāvēšanas gadadienu. Pa šiem gadiem esam piedalījušies dažādos izaicinošos projektos un aktīvi iesaistījušies arī pasākumos. 

Vadoties pēc statistikas datiem, četru gadu pastāvēšanas laikā Testpunkta apmeklējumu skaits ir tikai audzis. Ja pirmajā pastāvēšanas gadā testus veica vien 180 personas, tad 2018. gada pirmajā pusē testus veikuši jau 390 apmeklētāji! No šīm personām 81 apmeklētājs testus veica atkārtoti.

Savā ceturtajā darbības gadā Testpunkts veiksmīgi turpina sadarbību ar klubu “Golden”, kā arī aktīvi iesaistās sociālajās kampaņās un piedāvā veikt esprestestus publiskos pasākumos: Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Valentīndienas pasākumā, Anglikāņu baznīcas zupas virtuvē, Baltijas Praidā, kā arī iesaistījāmies Hepatītu nedēļas aktivitātēs, paralēli nodrošinot regulāru pakalpojumu sniegšanu katru otrdienas un trešdienas vakaru Testpunkta biroja telpās, Stabu ielā 19.

Kopā ar RSU gatavojām HERMETIC projekta Latvijas aktivitāšu prezentāciju Starptautiskajā AIDS konferencē Amsterdamā, kas norisinājās 2018.gada 23.-27. jūlijā. Savukārt 2018. gada augustā, sadarbībā ar Katalonijas Seksuāli Transmisīvo Slimību un AIDS Epidemioloģijas Pētījumu Centru  un Pasaules Veselības Organizāciju, tiek uzsāktas jauna pētījuma apmācības, kurā tiks pārbaudīta inovatīvo kombinēto HIV/sifilisa eksprestestu lietderība. 

Testpunktam jau otrā jubileja!

2016. gada 5. martā Testpunktam aprit divi gadi! Šo divu gadu laikā ir paveikts ļoti daudz – ja pirmajā gadā testus veica 180 personas, tad otrā darbības gada laikā Testpunktu apmeklēja nu jau 517 cilvēki, bet 124 cilvēki testus veica atkārtoti.

Testpunkts otrajā gadā ir turpinājis veiksmīgo sadarbību ar klubiem “XXL” un “Golden”, kā arī, Testpunkts aktīvi ir piedalījies Slimību Profilakses un Kontroles centra organizētajās testēšanas aktivitātēs Hepatītu nedēļas un HIV nedēļas ietvaros. Sadarbībā ar biedrību “Papardes Zieds” Testpunkts piedalījās projektā “Sociālās nevienlīdzības un infekciju izplatības mazināšana prostitūcijā nodarbinātām sievietēm Rīgā”, kura ietvaros konsultācijas un testi tika sniegti prostitūcijā nodarbinātām sievietēm.

Savukārt 2016. gada janvārī Testpunkts kopā ar LGBT un viņu draugu apvienību Mozaīku un biedrību AGIHAS uzsāka vērienīgu divus gadus ilgu projektu “Koalīcija pārmaiņām”. Šīs koalīcijas ietvaros Testpunkts paplašināja savu darbību, bezmaksas testēšanos un konsultācijas piedāvājot ikvienam interesentam.

Testpunktam 1. gads!

Testpunkts – Latvijā pirmais konsultāciju un izmeklējumu centrs vīriešiem, svin savu pirmo jubileju!

page-1-sem-blue

2015. gada 5. martā aprit tieši gads kopš durvis vēra Testpunkts – Latvijā pirmais konsultāciju un izmeklējumu punkts vīriešiem, kuriem ir dzimumattiecības ar vīriešiem. Testpunkta mērķis – palielināt to vīriešu skaitu, kuri regulāri veic veselības pārbaudes un, nepieciešamības gadījumā – uzsāk ārstēšanos, tādejādi samazinot neatklāto un novēloti atklāto slimību gadījumus.

Atbilstoši SPKC publicētajiem datiem, Latvijā HIV izplatās galvenokārt seksuālu kontaktu ceļā – 2014. gadā tā inficējušies 67% cilvēku, savukārt 12% no šiem ir homoseksuāli un biseksuāli vīrieši. Gada laikā Testpunkts ir pulcējis ap sevi daudz brīvprātīgo, lai piesaistītu vīriešu uzmanību HIV un citu seksuālā ceļā izplatošos infekcijas slimību izplatībai Latvijā.

„Šis gads mums ir bijis izaicinājumu pilns, jo bijām celmlauži šāda punkta izveidē Latvijā. Esam nodibinājuši draudzīgas attiecības ar biedrību “Mozaīka”, klubiem „Golden” un „XXL”, kuros vairākas reizes mēnesī arī ir pieejami Testpunkta pakalpojumi. Projekta darbinieku vārdā es vēlētos pateikties visiem, kas aktīvi iesaistās un atbalsta šo projektu! Tāpat vēlos pateikties visiem, kuri veica testus, jo tikai tad, kad zinām savu HIV statusu, mūsu sirds un prāts var būt mierīgi”, tā Inga Bulmistre, Testpunkta vadītāja.

Atskatoties uz pirmo darbības gadu, kopumā testus veikušas vairāk nekā 180 personas, lielākoties vīrieši vecumā no 18 līdz 65 gadiem, atsevišķos gadījumos izmeklējumus veikušas arī sievietes. 39% vīriešu HIV testu veikuši pirmo reizi mūžā. Aptuveni 7% no visiem izmeklējumiem veikuši ārvalstu pilsoņi, kuri viesojušies Latvijā un atzinīgi novērtējuši Testpunkta sniegtos pakalpojumus. Sadarbība ar klubiem „Golden” un „XXL” ir bijusi ļoti veiksmīga, jo klubos testus veikusi vairāk kā puse no visām personām.

Līdz ar testu veikšanu Testpunkts sniedz informāciju un profesionālu konsultāciju par infekcijas slimībām un to profilaksi. Pozitīva testa gadījumā tiek rekomendēti ārsti un attiecīgās ārstniecības iestādes, lai tiktu uzsākta savlaicīga infekcijas ārstēšana.

„Biedrība „Baltijas HIV asociācija”, kas ir šī projekta autors un realizētājs, ir izveidojusi arī atbalstošo ārstu tīklojumu, piedāvājot turpat 20 dažādu ārstu – speciālistu konsultācijas un pakalpojumus Rīgā un Rīgas apriņķī. Šobrīd Testpunkta speciālisti var ieteikt vīriešiem draudzīgus ģimenes ārstus, narkologus, dermatovenerologus un infektologus – hepatologus. Ārstu un Testpunkta sniegto pakalpojumu kvalitātes izvērtēšanā piedalās to saņēmēji un šobrīd mēs jūtam, ka atsauksmes ir visai pozitīvas, tātad – darbs turpināms un paplašināms”, stāsta šī projekta vadītāja Inga Upmace.

Testpunkts
Attēlā: Testpunkta vadītāja Inga Bulmistre (centrā) un brīvprātīgie – Dāvis un Sandra