1.cecembris AIDS diena

Pēc oficiālās statistikas uz 2020 gada 1.oktobri ir oficiāli reģistrēti 8161 HIV infekcijas gadījumi. Kopš 2016.gada HIV izplatības rādītāji Latvijā ir augstākie Eiropas Savienībā. 2018.gadā Rīgas Stradiņa Universitātes veikaits Eiropas pētījums par HIV matemātisko modelēšanu un HIV testēšanas aktivitāšu izmēģinājumiem riska grupās (HERMETIC) parāda, ka patiesā HIV infekcijas izplatība Latvijā ir vēl par trešdaļu lielāka, attiecīgi ap 10 tūkstošiem cilvēkiem. Ir arī jāatzīst, ka Latvijā ap 60% par savu HIV infekciju uzzina novēloti – AIDS stadijā, kad jau apmēram 5-10 gadus ir ar to dzīvojuši un, iespējams, izplatījuši vīrusu tālāk, paši to nezinot.

Tradīciju atzīmēt Pasaules AIDS dienu ieviesa Pasaules Veselības Organizācija jau tālajā 1988.gadā un 1.decembris ik gadu ir diena, kad sabiedrība ar dažādiem pasākumiem un aktivitātēm tiek izglītota un informēta par AIDS un to izraisošo HIV infekciju. Atzīmējot šo dienu, plaši tiek izmantots arī starptautiskais AIDS simbols – sarkana lente.

HIV ir lēnas iedarbības vīruss, kas sevi manīt var nelikt gadiem ilgi, turklāt nav būtisku simptomu, kas liecinātu, ka cilvēka organismā jau ir šī infekcija, bet, to atklājot, pacients, viņa ģimene, draugi un paziņas gandrīz vienmēr iedomājas visļaunāko. Taču balstoties uz savu līdzšinējo pieredzi, mediķe ir pārliecināta, ja cilvēkam agrīni atklāj HIV, ja inficētais laikus apmeklē ārstu infektologu, ja regulāri kontrolē savu veselības stāvokli, ja rūpīgi ievēro ārsta norādījumus, ja vajadzības gadījumā uzsāk un kārtīgi lieto noteikto specifisko terapiju, tad inficētajam neattīstīsies HIV vēlīnā stadija – AIDS, palielināsies cilvēka dzīvildze un necietīs dzīves kvalitāte. Svarīgi, lai to apzinātos un saprastu ne tikai pats pacients, bet arī ikviens, kurš saistīts ar saslimušo dzīvē un ikdienas darbā.
AIDS diena aizvien akcentējusi aicinājumu sabiedrībai būt iecietīgiem pret cilvēkiem, kuri saslimuši ar šo infekciju, mudinājusi pārvarēt aizspriedumus un nepieļaut HIV pozitīvu cilvēku diskrimināciju slimības dēļ. Jo plašāk sabiedrība apgūs zināšanas par HIV un AIDS, jo veidosies uz faktiem pamatota izpratne par HIV, jo lielāka būs iespējamība pasargāt sevi un citus no inficēšanās.

HIV jomā efektīvākā profilakse infekcijas ierobežošanai ir ārstēšana – HIV pozitīvs cilvēks, kas lieto zāles atbilstoši ārsta ieteikumiem, neturpinās inficēt citus. Taču, lai ārstētos, ir jāzina savs HIV statuss, un HIV tests ir vienīgais veids, kā to noskaidrot.

HIV jeb cilvēka imūndeficīta vīruss izraisa hronisku, lēni progresējošu infekciju, kuras gala stadijā attīstās AIDS. Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) sniegtā informācija norāda: Apvienoto Nāciju Organizācija pieļauj, ka ar HIV pasaulē varētu būt inficēti aptuveni 34 miljoni cilvēku.

Iegūtais imūndeficīta sindroms jeb AIDS ir slimību komplekss, kas attīstās HIV gala stadijā uz novājinātu organisma aizsargspēju fona. AIDS slimība izpaužas kā organisma pretestības spēju zudums pret slimībām.